Jak powstał opór na lotnisku w Doniecku? jak doszło do decyzji związanej z okupowaniem pierwszych dni tego obiektu? dlaczego wybrano akurat to miejsce?

jest przecież masę potężnych i ciekawych budowli (pod względem wojennym) w mieście, jak choćby kompleks budynków rady obwodowej miasta Doniecka, nowoczesny stadion Szachtara Donieck, budynki teatrów, oper – całe centrum miasta jest zbudowane z budynków z czasów ZSRR – czyli wielkie płoty, budowle jeszcze bardziej monumentalne niż w Europie – to styl budowli z czasów radzieckich. To tak jakby w Warszawie (gdzie jest tylko jedna istotna budowla) radziecka czyli Pałac Kultury, byłoby wybudowanych 50-60 takich obiektów. Kto był np. w Kijowie ten wie czym się różni to miasto znacznie bardziej utemperowane przez sowietów niż Warszawa. (pod kątem przede wszystkim ilości lat). W centrum Doniecka znajdują się główne budynki administracji policyjnej które w pierwszych dniach zostały kompletne sparaliżowane przez zwolenników odcięcia się od Ukrainy, wiele funkcjonariuszów policji było za powstaniem niepodległego Donbasu więc nie trudno ich trzeba było przekonywać do sabotażu i nie odpowiadania na polecenia wydawane przez Ukraińską stronę. Rada obwodowa miasta Donieck – to tam powstało centrum oporu przed tzw. fałszywą wizją “że faszyści z Kijowa już do nas jadą, będą lada moment nas zabijać…” to tam zostały wygłoszone pierwsze przemówienia związane z negatywnym postrzeganiem przewrotu na Majdanie. Praktycznie jak to w książce “Pozdrowienia z Noworosji” zostało przedstawione w pierwszych dniach wystarczyło wysłać do Doniecka jeden odział profesjonalnych żołnierzy typu “Polski Grom” i wystarczyłoby to na opanowanie całej sytuacji pod kątem siłowym.

Lotnisko i jego PLUSY:

  1. perfekcyjny obiekt z kilkoma kondygnacjami w górę i w dół budowany z wielkich monolitowych płyt
  2. część obiektu – piwnice, parkingi podziemne sprawdzały się perfekcyjnie podczas ostrzałów artyleryjskich
  3. na każdym lotnisku jest masę żywności która pozwoliła bez problemu w pierwszych dniach nie martwić się o kwestią pożywienia, wody…
  4. dojście do lotniska – do dzisiaj wieś Piski – najbliższa płyty lotniska jest w władaniu strony Ukraińskiej, stamtąd bez problemu można było dostarczać żywność “cyborgom” oraz przeprowadzać ich regularną wymianę
  5. ogromne połacie odsłoniętych terenów w okół lotniska – pierwsze walki i strategie obrony skupione były na prowadzeniu ognia z bardzo komfortowych dalekich stanowisk, zobaczcie jak to ładnie wyglądało:

Poniżej dwa filmy, pierwszy to reportaż z działu “publicystyka TVP” Tomasza Sekielskiego “jak umierają Cyborgi”:

Drugi film to kompilacja prawie półtoragodzinna wszystkich walk o lotnisko od 26 maja 2014 do 21 stycznia 2015 kiedy to teren w okół lotniska (i oby dwóch terminali) zostało zdobyte.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany