Czy można porównać te wojny i lata? na pewno nie. To zupełnie dwa inne światy lecz artykuł obrazuje liczbę ofiar tylko pod kątem “ludzkiego materiału.”

Wojna na Ukrainie trwa od maja 2014 roku. Obecnie będzie to prawie 2,5 roku. Jest to wojna pancerna na umacnianie fortyfikacji i ich bronienie. Od ponad 1,5 roku między okupacją Rosyjską w Donbasie i Ługańsku granica między tymi podmiotami a stroną Ukraińską za bardzo się nie zmienia.

Wojna na Ukrainie 2 lata | 2014-2016

2,5 roku wojny na Ukraińskim terenie to obecnie (tutaj różne źródła podają różne liczby) od ok. 15.000 tys. nieistniejących żyć… do pewnie i (uwzględniając) ukrywane statystyki separatystów i Rosjan to pewnie można liczyć do 25.000 tys nieistniejących ludzkich żyć. Uwzględniając na potrzeby tego artykułu średnią liczbę ok. 20.000 tys. żyć które zostało unicestwione podczas tej wojny w ciągu 2,5 roku.

Ludobójstwo na Wołyniu 2 lata | 1943-1945

Zbrodnia Wołyńska trwała ok 2. lat od 1943 roku do 1945 roku była to kompletnie antypolska czystka etniczna przeprowadzona przez nacjonalistów ukraińskich, kwalifikowana przez pion śledczy IPN jako ludobójstwo. Objęła nie tylko Wołyń, ale również województwa lwowskie, tarnopolskie i stanisławowskie – czyli Galicję Wschodnią, a nawet część województw graniczących z Wołyniem: Lubelszczyzny (od zachodu) i Polesia (od północy). Sprawcy Zbrodni Wołyńskiej – Organizacja Nacjonalistów Ukraińskich frakcja Stepana Bandery (OUN-B) oraz jej zbrojne ramię Ukraińska Armia Powstańcza (UPA) we własnych dokumentach planową eksterminację ludności polskiej określali mianem „akcji antypolskiej”. Przez 2 lat ludobójstwo na Wołuniu spowodowało unicestwienie 200.000 tys. głównie 85% Polaków, 10% Żydów i bardzo małej części 5% Ukraińców którzy współpracowali z ofiarami.

Także obecnie wojna na Ukrainie posiada (brzydko pisząc) 20.000 tys. VS 200.000 tys. ofiar ludobójstwa na Wołyniu.

mapa zbrodni wołyńskich

 

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany